Měření – základní krok k optimalizaci

Měření – základní krok k optimalizaci

Každý BMS obsahuje měřicí zařízení, která shromažďují informace o spotřebě energie, vody a plynu. Tyto záznamy jsou potřebné nejen pro fakturování. Známá fráze říká, že „pokud to neměříte, nemůžete to řídit“, pro měření bychom měli ještě přidat prohlášení „pokud to neshromažďujete, nemůžete to měřit“. To znamená, že potřebujeme všechny relevantní informace z budovy, abychom změřili aktuální využití a poté mohli přemýšlet o optimalizaci.

Můžete si vybrat měřič s různými komunikačními protokoly, obvykle je to M-Bus nebo Modbus,. Který z nich si vybrat, když jsou k dispozici dvě možnosti?

Jaké jsou rozdíly?

  1. Náchylnost k rušení

M-Bus má nižší náchylnost k rušení, protože přenos je prováděn proudovým signálem, nikoli napěťovým rozdílem (jako u RS485).

  1. Počet připojených zařízení

Oba protokoly umožňují připojení mnoha zařízení, u Modbusu je to obvykle až 128 slave zařízení (když 1 zařízení odpovídá zatížení ¼ jednotky). U M-Bus to může být až 250 zařízení, ale technik musí mít na paměti možnosti napájení M-Bus Masteru.

  1. Délka sběrnice

M-Bus v závislosti na rychlosti umožňuje dosáhnout sběrnice s délkou až 10 km (při přenosové rychlosti 300 baud rate), zatímco u Modbusu je to až 1,2 km (při přenosové rychlosti 9600 baud rate). Samozřejmě je třeba mít vždy na paměti jednu věc – v obou případech může delší sběrnice ovlivnit počet zařízení (místo 250 v M-Bus zvládne např. 220 zařízení na dlouhé sběrnici a u Modbusu místo 32 zařízení, např. 25 zařízení na nejdelší sběrnici).

  1. Napájení

Někteří výrobci umožňují napájení měřiče ze sběrnice M-Bus, což šetří napájecí kabel. Druhou možností je koupit měřič M-Bus s baterií, která mu umožní pracovat 2 až 5 let, v závislosti na frekvenci přenosu. U Modbusu takové možnosti nejsou.

M-Bus má předdefinované typy zařízení (vodoměr atd.), které umožňují komunikačním ovladačům automaticky určovat jednotky měření, aniž by bylo nutné je ručně nastavovat. U Modbusu musí inženýr toto provést ručně. Toto je krátký seznam pouze s několika příklady, jaké jsou rozdíly mezi M-Bus a Modbus, pokud jde o měření.

Místo přemýšlení o měřičích M-Bus nebo Modbus je nejlepší volbou najít zařízení, které vám umožní používat oba. Populární možností je Meter Gateway, zařízení, které může pracovat s oběma protokoly a odesílat shromážděné informace z měřičů do nadřazené jednotky.

Jedním z těchto řešení je iSMA-B-MG-IP, které může pracovat s měřiči M-Bus a Modbus. Rozhraní M-Bus umožňuje komunikovat a napájet 60 měřičů M-Bus (až 130 mA). Rozhraní RS485 umožňuje připojení až 128 zařízení Modbus. Díky tomu se perfektně hodí k mnoha projektům.