Nejnovější HMI panely využívají technologii HDMI, která přináší úsporu času a peněz

V automatizaci budov grafická rozhraní HMI (Human-Machine Interface) umožňují interakci mezi uživateli budovy a rozvaděčem. HMI se používají k řízení HVAC a elektrických zařízení. DDC regulátor a jeho V/V moduly jsou zřídka připojeny k nějakému rozhraní HMI kvůli nákladům a nedostatku flexibility. Použité HMI rozhraní často pochází z průmyslového sektoru a je obvykle vybaveno rozhraním Modbus, ale největší nevýhodou průmyslového HMI je to, že jakákoli vizualizace vyžaduje další inženýrskou práci v samostatném prostředí. To nutí systémové integrátory zdvojnásobit jejich práci. Potřebují nastavit vizualizaci nejen v BMS, ale také na HMI v jiném vývojovém prostředí. Díky tomu je každý průmyslový HMI inženýrskou noční můrou a se vzrůstajícími náklady na práci se tento problém bude jen dále prohlubovat.

Kombinace LCD panelu a regulátoru postaveném na Niagara 4 umožňuje lepší vizuální zobrazení řídicího systému a poskytuje sběr dat v reálném čase. Regulátor iSMA-B-MAC36NL je schopen lokálně ukládat data, na rozdíl od tradičních systémů HMI + DDC, které potřebují přenášet data na servery. Má také mnohem vyšší výpočetní výkon, a tak je schopen snadněji spravovat složité úkoly. Celý HVAC proces lze ovládat z jednoho centrálního bodu umístěného v rozvaděči. Namísto ovládání přes rozvaděč s řadou matoucích přepínačů a tlačítek mohou uživatelé snadno využít HMI, který má celý řídicí systém zvizualizovaný. To dává „LCD panelu + iSMA-B-MAC36NL“ vyšší univerzálnost a potřebnou flexibilitu.

LCD panel od Global Control 5 je vybaven HDMI rozhraním, které umožňuje lepší využití než jakékoli jiné HMI v automatizaci budov. Na počátku byla většina HMI pouze Panel PC s vlastním grafickým editorem. Datové body byly čteny pomocí komunikačního protokolu, jako je Modbus. S rozvojem technologie a růstem počtu regulátorů vybavených webovým serverem začalo stále více lidí používat webový prohlížeč v Panel PC a získávat informace z regulátoru přes webový server. Vyžadovalo to méně inženýrské práce a poskytovalo větší flexibilitu. Global Control 5 šlo ještě dále a celý vizualizační proces zjednodušil ještě více.

LCD panel s HDMI nevyžaduje žádnou další inženýrskou práci! Panel připojený k regulátoru vybavenému rozhraním HDMI vizualizuje jakoukoli grafiku nakonfigurovanou na vybraném regulátoru. iSMA-B-MAC36NL poháněný Niagara 4 má HDMI a umožňuje jednoduché připojení LCD panelu iSMA 10′ HMI. Vypadá to báječně! Barevný displej na LCD panelu poskytuje WOW efekt pro všechny uživatele BMS. Inženýři to milují, protože to šetří čas – žádná další práce s konfigurací, např. vizualizace vzduchotechniky udělaná pro BMS se použije rovněž na LCD panelu. Není potřeba žádná další práce pro konfiguraci HMI!

Kombinace (LCD panel s HDMI připojený k iSMA-B-MAC36NL) poskytuje uživatelsky velmi přívětivé rozhraní s nejen velkolepou grafikou Niagara N4, ale také správu alarmů, trendy, logování a mnoho dalšího. Navíc přichází za zlomek ceny standardního průmyslového HMI a nevyžaduje další inženýrskou práci.