Jak je R8 Digital Operator propojen s budovou

Jak je R8 Digital Operator propojen s budovou přes internet?

Když říkáme „propojit se s budovou“, máme na mysli, že se R8 Digital Operator připojí k systému správy budovy (BMS), což je hlavní řídicí centrum budovy. Připojení je prováděno přes aplikační programovací rozhraní (API), které je běžným řešením pro mnoho druhů různých integrací. API je spravováno BMS výrobcem. Nejčastěji využíváme připojení přes standardní protokoly v oboru, jako je OPC-UA nebo BACnet/IP.

Měl by se klient obávat o bezpečnost připojení? 

Bezpečnost má pro nás i pro R8 Digital Operator zásadní význam. Existují dva způsoby, jak vytvořit zabezpečené připojení s klientem: prvním je připojení prostřednictvím TLS/SSL k veřejné IP adrese klienta. Naše požadavky jsou odtud předávány počítači, na kterém běží BMS. Druhý způsob je přes IPSEC VPN tunel.

V případě TLS/SSL vždy doporučujeme přidat do routeru klienta pravidlo pro filtrování IP adres, takže BMS bude viditelný pouze pro požadavky přicházející z IP adres(y) R8 Digital Operator.

Jaké jsou BMS, které můžeme úspěšně připojit? 

Můžeme se připojit k jakémukoli modernímu BMS, které má API pro připojení (např. Siemens, Niagara, Schneider Electric, Fidelix, Sauter, DEOS atd.) nebo serverový ovladač OPC-UA či BACnet/IP.

Co se stane po připojení R8 Digital Operator k BMS? 

Po připojení začíná další krok – integrace datových bodů do R8 Digital Operator. Tato fáze trvá přibližně 1-3 týdny. Poté R8tech zanalyzuje aktuální stav budovy, nazývaný jako Analýza výkonnosti budovy (Building Performace Analysis) během cca 3-4 týdnů.

To poskytne jasný obraz o různých problémech souvisejících s HVAC a vnitřním klimatem. Po prezentaci této zprávy se postupně spouští Auto-Pilot, kdy R8 Digital Operator postupně přebírá řízení budovy. Následně každý měsíč sdílíme měsíční zprávu o průběžné výkonnosti budovy a diskutejeme dosažené výsledky a úspory.

Takže se jen pohodlně usaďte a užijte si obojí – nejlepší vnitřní klima a úspory energie! 

Pokud máte zájem dosáhnout ESG cílů vaší společnosti a ušetřit až 30 % nákladů na energii, neváhejte nás kontaktovat na office@loduos.cz.